Nasza filozofia hodowli Deutsch-Drahthaara
Niemiecka jakość w Polsce 😊
Moje psy spełniają wszystkie wymagania hodowlane ZKwP i VDD. Hoduję psy zgodnie z regulaminami ZKwP i VDD. Mimo, że przez przepisy FCI jako hodowla nie możemy oficjalnie należeć do Verein Deutsch Drahthaar e.V. a w Polsce jest zbyt mało zwolenników zasad tego klubu, by utworzyć grupę to my zdecydowaliśmy się, że będziemy wierni zasadom i regulaminom klubu VDD e.V. bez przymusu na tyle na ile pozwala nam obowiązujące w Polsce prawo. 😊
Powód jest bardzo prosty. Niemcy mają naprawdę bardzo dobre, sprawdzone, wszechstronne psy myśliwskie od dziesięcioleci, a osiągnęli to w przeważającej części dzięki systemowi hodowlanemu, przestrzeganiu kilku prostych acz wymagających zasad, wiedzy, doświadczeniu przekazywanego z pokolenia na pokolenie i rygorystycznej selekcji psów. Wszystko to przełożyło się na stworzenie rasy idealnej 😉 Deutsch Drahthaar. Co ciekawe VDD i cały system hodowlany działają niezmiennie od ponad 130 lat! No może z kilkoma wyjątkami, bo z biegiem postępów naukowo-medycznych do wymogów hodowlanych dołączono obowiązkowe badania stawów biodrowych, ramiennych i choroby von Willebrana typ II.
Hodowla vom Weichselland z dumą przyjmuje wysokie standardy hodowli VDD. W mojej hodowli nic nie jest przypadkowe. Moja hodowla opiera się na dobrze przemyślanym planie hodowlanym, który powolutku jest realizowany. W doborze odpowiedniego samca nie biorę pod uwagę odległości oraz samych punktów i ocen z testów. Oczywiście one są bardzo pomocne i tworzą pewien zarys, jednak nic nie zastąpi obejrzenia psa na żywo w pracy w łowisku.
Nasza filozofia hodowli Deutsch-Drahthaarów vom Weichselland polega na:
- selektywnemu dobieraniu psów do hodowli zgodnych z zasadami i regulaminami niemieckiego klubu VDD, co znaczy, że nasze psy minimum mają:
- zaliczone VJP i HZP (lub zagraniczny odpowiednik) z odpowiednią ilością punktów,
- są wolne od HD, ED, i choroby von Willebranda
- mają certyfikat HN
- mają oceniony włos i eksterier na Zuchtschau
- są psami aktywnie polującymi
(ale w znakomitej większości robimy więcej niż mówi regulamin VDD: VGP – test wszechstronny i robimy więcej badań genetycznych)
- hodowaniu tylko psów zdrowych i przebadanych,
- psów zaliczających minimum wielostronne testy łowieckie VJP i HZP (co za tym idzie: mamy pewność, że hodowane przez nas psy:
- nie boją się strzału
- mają stabilne, zrównoważone charaktery
- aportują
- mają ocenioną pracę minimum w polu i w wodzie, ale często też w lesie
- mają sprawdzony aport
- z chęcią współpracują z człowiekiem
- są pojętne i łatwo je wyszkolić
- są sprawdzone w pracy w bobrowaniu za zwierzyną i bez niej
- nie mają braków zębowych oraz mają prawidłowy zgryz
- mają prawidłowo zbudowane powieki
- samce nie są wnętrami ani nie mają podobnych wad
- mają dobry kolor oczu i zgodne ze wzorcem rasy FCI umaszczenie
- …i wiele wiele innych cech)
- są bardzo pojętne. VJP i HZP a często też VGP zaliczone w pierwszym polu,
- dobieramy tylko psy polujące – nie tylko te startujące w konkursach,
- kojarzymy ze sobą tylko takie pary, które mają dobrze zbudowaną okrywę włosową,
- jeśli kojarzone ze sobą psy mają zaliczone niemieckie testy minimum VJP i HZP z odpowiednią punktacją to mamy pewność, że te psy są pojętne i łatwe w szkoleniu, ponieważ zaliczyły te testy (VJP test cech wrodzonych i HZP test wielostronny) do drugiego roku życia. Świadczy to o bardzo wysokim poziomie psów, ze względu na młody wiek zaliczenia tych testów. Dostajemy diament, który musimy oszlifować.
- głównie koncentrujemy się na pięciu punktach podejmując decyzje hodowlane:
- Użytkowość (trening, testy, polowanie z psem), wydajność, pasja,
- Zdrowie,
- Charakter,
- Sierść,
- Eksterier.
- hodujemy nasze psy z troską i opieką, z miłością wychowujemy szczenięta, z wielką rozwagą i odpowiedzialnością dobieramy przyszłych właścicieli psów z naszym przydomkiem.
Chcemy, by nasz trud został doceniony, dlatego nie sprzedajmy psów przypadkowym osobom.
Naszym celem jest hodowla psów wszechstronnych jednocześnie psów rodzinnych (tak to da się pogodzić – możesz przeczytać o tym w zakładce Dla kogo Drahthaar?), psów zdrowych, inteligentnych, zrównoważonych, z wielką pasją, chęcią do współpracy i genetycznie predysponowanych do pracy w polu (stójki, stylowych, wydajnych chodów), w wodzie i lesie, do aportowania, tropienia, ciętości w stosunku do drapieżników, jednym słowem prawdziwie wszechstronnych psów myśliwskich.
Moją hodowlę DD traktuję bardzo poważnie i odpowiedzialnie i tego też oczekuję od przyszłych nabywców szczeniąt. Jeśli przyszły właściciel nie ma doświadczenia, ale ma chęci do pracy i nauki to z miłą chęcią go wesprę i pomogę na drodze w wyszkoleniu, prawidłowym prowadzeniu i wychowaniu psa. Uważam, że hodowca powinien służyć radą i pomocą na tyle na ile może sobie pozwolić.
Mioty w mojej hodowli są bardzo przemyślane i planowane długo przed narodzinami szczeniąt.
Prócz tych wszystkich wymienionych powyżej rzeczy bardzo ważna jest znajomość swojej rasy, linii i typów. U drahthaarów występuje 5 typów psów, których raczej nie powinno się łączyć (to już jest indywidualna decyzja każdego hodowcy), jednak istnieją odstępstwa. Ważne jest zachowanie spójności w pracy, temperamencie, jakości sierści i eksterierze. W hodowli każdej rasy bardzo ważny jest ciągły rozwój hodowcy, a wiedzy o drahthaarach nie zdobywa się siedząc przed laptopem tylko…w polu, w wodzie i w lesie – w pracy i polowaniem z różnymi psami. Prócz praktyki ważna jest teoria… historia rasy, ewolucja, umiejętność czytania i dobierania rodowodów, znajomość genetyki, odchowu szczeniąt, położnictwa i innej potrzebnej wiedzy weterynaryjnej. Prócz tego zasadniczą sprawą jest układanie psów przez hodowców i polowanie z nimi, ponieważ wtedy mamy pełniejszy obraz plusów i minusów naszych psów, które hodujemy. Wiemy jakie są ich słabe i mocne strony, wtedy łatwiej jest prawidłowo dobierać pary hodowlane, by nie powielać wad tych psów (bo każdy pies ma wady mniejsze lub większe, nie ma psa idealnego) … i wiele innych mniej i bardziej ważnych aspektów. To tylko niektóre z ważnych cech, które definiują DOBREGO HODOWCĘ przez wielkie H. Jednym słowem, by być dobrym hodowcą trzeba być wszechstronną osobą – tak samo jak DEUTSCH DRAHTHAAR. 🙂
CAŁOŚĆ PREZENTOWANEJ STRONY INTERNETOWEJ STANOWI WŁASNOŚĆ PATRYCJI WŁODARSKIEJ I JEST UTWOREM W ROZUMMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH (Dz. U. Nr 90, poz. 631). ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB (ELEKTRONICZNY, MECHANICZNY, PAPIEROWY LUB INNY) BEZ PISEMNEJ ZGODY PATRYCJI WŁODARSKIEJ.