Dla kogo Drahthaar?

Chcesz zostać właścicielem Deutsch-Drahthaara? Zobacz czy ta rasa jest dla Ciebie odpowiednia:

  1. Pies to ŻYWA ISTOTA. Ma swoje potrzeby, które trzeba zaspokajać. W przypadku DD te potrzeby mogą być większe niż u przeciętnych psów. Prócz podstawowych potrzeb takich jak jedzenie, picie, ciepły kąt do spania, załatwianie się i jeden dłuższy spacer dziennie, drahthaar jak większość psów myśliwskich potrzebuje treningu, na którym nie tylko zmęczy się fizycznie, ale i psychicznie. Jeśli jesteś myśliwym to wyjście na polowanie tę potrzebę zaspokoi, jednak najpierw trzeba psa ułożyć, przynajmniej trochę. Należy zauważyć, że u części psów myśliwskich instynkt łowiecki jest osłabiony lub w ogóle go nie ma. U Drahthaarów jest inaczej. One mają ogromną pasję, którą trzeba zaspokajać.
  2. Pracę ze szczenięciem zaczynamy od małego. Nie czekamy aż pies urośnie czy wydorośleje. Do pewnego rodzaju treningu musi dorosnąć, ale ze szczenięciem możemy zacząć od treningu przez zabawę. Nie możemy psa rozpuścić lub dać wejść sobie na głowę, ale też nie możemy ostro go traktować. Traktujmy psa jak psa. Pozwólmy psu być psem. Nie traktujmy go jak dziecko, ale też nie traktujmy go jak przedmiot. W pracy z psami trzeba znaleźć ten balans, równowagę. Wtedy wszyscy będą szczęśliwi, zarówno pies jak i przewodnik.
  3. Pies to ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Pamiętaj, że jeśli chcesz jechać na wakacje musisz wziąć psa ze sobą lub zorganizować mu odpowiednią opiekę na ten czas. Jeśli pies zachoruje lub będzie kontuzjowany po polowaniu Twoim obowiązkiem jest leczyć psa. Prócz podstawowych szczepień musisz zabezpieczyć psa przeciwko kleszczom czy zaszczepić psa przeciwko leptospirozie.
  4. Pies to DODATKOWE WYDATKI. Karma, suplementy, szczepienia, ewentualne koszty związane z kontuzjami lub chwilowymi ,,awariami”, kojec, buda, posłania, smycze, otoki, aporty, klatka do samochodu, itp. Tego wszystkiego trochę się zbiera. Jeśli to Twój pierwszy pies to musisz być tego świadomy.
  5. Dla psa trzeba mieć CZAS. Choć Drahthaar to mało wymagający pies pod względem treningu – szybko się uczy i jest chętny do pracy – to uwielbia spędzać czas z ludźmi. Wypuszczenie psa z kojca raz dziennie na godzinę to nie jest spędzanie czasu z psem.
  6. Drahthaara jak każdego innego psa trzeba socjalizować z innymi obcymi psami, z ludźmi, hałasem, środowiskiem w którym żyje lub będzie żył. Ja dokładam wszelkich starań, by szczenięta wyjeżdżając z mojej hodowli były odwrażliwione, socjalizowane, by znały różne bodźce, nie bały się, były odważne. W większości na takie rzeczy ma wpływ charakter psa, który po części jest dziedziczony, dlatego hoduję psy zrównoważone, odważne, nie agresywne ani nie bojaźliwe, takie z którymi da się żyć na co dzień, nie tylko od polowania do polowania. Jeśli nawet weźmiesz najlepszego psa pod względem charakteru i zamkniesz go w kojcu – NIC Z TEGO NIE BĘDZIE. Szkoda psa.
  7. Drahthaar nie nadaje się dla każdego. Musisz sam zdecydować czy ten pies Ci odpowiada. Pamiętaj, że psy w danej rasie różnią się też osobniczo. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Da się wyróżnić sporo cech wspólnych, a jeśli hodowca dobrze zna swoją linie i hoduje rzeczywiście na linie to wtedy mamy większe szanse na przewidzenie charakteru.
  8. Biorąc pierwszego psa musisz wiedzieć, że czeka Cię więcej sprzątania w domu, w samochodzie, itp. Pies zostawia piach i sierść, które trzeba odkurzyć lub zamieść. Warto zaopatrzyć się w dobry odkurzacz 🙂
  9. Pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialny za wychowanie psa. Wszelkie błędy wykonane przez psa są Twoimi błędami. Pierwszy pies jest najbardziej ,,zepsuty” pod względem treningu, ale najwięcej Cię nauczy. Jeśli pies pogryzie Ci kanapę albo buty to nie jest wina psa, a Twoja właścicielu. Musisz takie sytuacje albo przewidywać, albo nauczyć psa, że tak nie wolno lub zorganizować przestrzeń tak, by pies nie miał dostępu do rzeczy, które może pogryźć. Najczęściej takie sytuacje dzieją się wtedy, gdy pies musi zająć się sam sobą. Gdy nie mamy czasu na trening lub zwykły spacer i zabawę.
  10. Drahthaar w wychowaniu potrzebuje konsekwentnego traktowania. Nie można mu odpuszczać, bo wejdzie Ci na głowę. To pies o mocnej psychice. Jeśli wcześniej miałeś/-aś setera, bracco lub bretona – możesz doznać szoku 🙂 moim zdaniem pozytywnego, ale inna osoba może mieć negatywne odczucia.
  11. Psa dobiera się pod swój charakter. Nie każdy będzie umiał dobrze wychować drahthaara.
  12. Psa dobiera się pod swoje łowisko i pod styl swojego sposobu polowania. Jeśli chcesz wypuszczać psa z kojca tylko wtedy, gdy będzie Ci potrzebny np. do szukania postrzałka to lepiej dla psa, gdy wybijesz sobie ten pomysł z głowy.
  13. Pies to Twój kompan. Jeśli chcesz mieć z niego pożytek, najpierw musisz włożyć w niego pracę. Dobrze ułożony pies to satysfakcja i dobre wyniki na polowaniu. To co pies ma w genach, pasja, zacięcie i chęć do współpracy to cechy ułatwiające i skracające układanie wyżła, ale nie zastępujące szkolenia.
  14. Najwięcej czasu trzeba przeznaczyć szczeniakowi i psu, którego szkolisz. Ułożony pies nie będzie wymagał aż tak dużej ilości czasu.
  15. Jeśli nie jesteś myśliwym/Dianą a Twoim marzeniem jest Drahthaar to wiedz, że czeka Was dużo pracy. By pies był szczęśliwy i nie robił problemów musi mieć zaspokojony instynkt łowiecki (o czym pisałam w poprzednich punktach). Jeśli nie polujesz to możesz zastępować to treningami, a gdy już ułożysz psa to możesz poszukać koła łowieckiego w swojej okolicy i zaproponować podkładanie psa na polowaniach np. na pióro, jeśli do tego rodzaju polowania ułożyłeś/aś psa. A może zdarzyć się też tak, że dzięki psu to Ty zaczniesz polować i nawet nie zorientujesz się kiedy ta pasja i Ciebie wciągnie:)
  16. Deutsch Drahthaar nie jest dla każdego myśliwego!!! Właściciel, który nie docenia włożonej pracy w rozwój, utrzymanie i ulepszanie Deutsch Drahthaara przez ponad 130 lat jest po prostu nieodpowiedzialny i ignorancki. Deutsch Drahthaar potrzebuje tych, którzy chcą kontynuować ten proces poprzez szkolenie, testowanie i polowanie. Jeśli jesteś jedną z tych osób i jesteś zainteresowany szczeniakiem z mojej hodowli, skontaktuj się ze mną! Darz Bór! Waidmannsheil 🌿

CAŁOŚĆ PREZENTOWANEJ STRONY INTERNETOWEJ STANOWI WŁASNOŚĆ PATRYCJI WŁODARSKIEJ I JEST UTWOREM W ROZUMMIENIU USTAWY Z DNIA 4 LUTEGO 1994 R. O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH (Dz. U. Nr 90, poz. 631). ŻADNA JEJ CZĘŚĆ NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA LUB KOPIOWANA W JAKIKOLWIEK SPOSÓB (ELEKTRONICZNY, MECHANICZNY, PAPIEROWY LUB INNY) BEZ PISEMNEJ ZGODY PATRYCJI WŁODARSKIEJ.

error: Content is protected !!